Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem"

Projekt trwa od: 02/01/2017 r. do 22/05/2017 r. Kontakt z wykonawcą

Samorządowa jednostka terytorialna
małopolskie
Powiat Bocheński
Powiat
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni
Osób z niepełnosprawnością i osób sprawnych z ich otoczenia
 • lekki
 • umiarkowany
 • znaczny
powyżej 100
Międzynarodowy
 • Umysłowa
 • Choroby psychiczne
 • Zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu
 • Choroby narządu wzroku
 • Narządu ruchu
 • Epilepsja
 • Choroby układu oddechowego i krążenia
 • Choroby neurologiczne
 • Całościowe zaburzenia rozwojowe
 • Niepełnosprawność sprzężona
 • Inna
 • bez ograniczenia
 • Edukacja
 • Dostępność wydarzeń sportowych, kulturalnych, turystyki
 • Rehabilitacja zdrowotna
 • Budowanie pozytywnego wizerunku w społeczeństwie
 • Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kropla Dobroci"
 • Środki własne
 • Środki sponsorów
 • Inne

Osoby niepełnosprawne są bardzo często niedoceniane, marginalizowane, a jeśli są uzdolnione muzycznie, mają ograniczone możliwości doskonalenia tych umiejętności i prezentacji przed publicznością. Udział w festiwalu, który od 10 lat odbywa się w Bochni jest szansą zaistnienia w społeczeństwie. Jest to 3-dniowe wydarzenie skierowane do osób niepełnosprawnych oraz zdrowych rówieśników. Kwalifikacje odbywają się na podstawie nagrań wideo, następnie uczestnicy są łączeni w tzw. integracyjne duety muzyczne  (osoba niepełnosprawna - zdrowy rówieśnik). Podczas warsztatów przygotowują piosenkę, którą trzeciego dnia festiwalu prezentują na przesłuchaniach konkursowych. Dotychczas w gronie prowadzących warsztaty i jurorów byli m.in. H. Frąckowiak, A. Rusowicz, A. Wyszkoni, K. Zanussi, M. Piekarczyk, S. Sojka, A. Barciś, Z. Wodecki, R. Janowski i Z. Zamachowski.
Zdolności muzyczne są darem, niezależnie od choroby, dysfunkcji–można więc zaprosić do udziału zdrowych uczestników i stworzyć możliwość integracji wokół sztuki. J. Wierszyłowski uważa, że muzyka stanowi nieomal jedyny środek niewerbalnej komunikacji. Trudno nie skorzystać z takiego dobrodziejstwa. Na festiwalu, od kilku lat jest także kategoria „kabaret”, która pozwala osobom niepełnosprawnym nabrać dystansu do samych siebie, a zdrowym uczestnikom zrozumieć, że  niepełnosprawność = normalność.

Uzgodnienia dotyczące terminu festiwalu, wynajmu Hali Widowisk-Sport. (bezpłatnie G.M. Bochnia)

Uzgodnienia nagłośnienia i oświetlenia

Rozmowy z artystami prowadzącymi warsztaty-jurorami

Pisanie wniosków o dofinansowanie. Festiwal był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiat Bocheński, Miasto Bochnia i Związek Powiatów Polskich

Poszukiwania sponsorów

Rozsyłanie informacji o eliminacjach do Kuratoriów Oświaty, MDK, WTZ

Promocja medialna

Przyjmowanie zgłoszeń

Druk i dystrybucja plakatów

Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych

Szczegółowe uzgodnienia dotyczące noclegów i wyżywienia

Realizacja Festiwalu. Na początek 2-dniowe warsztaty, które obejmowały elementy ruchu scenicznego, dykcji, emisji i interpretacji utworu. 2-go dnia odbywały się próby z akompaniującymi muzykami sesyjnymi. Wydarzenie zakończyła Gala Laureatów. Na koniec zagrał T-Love. Uczestnicy mieli zapewniony bezpłatny udział, w tym zakwaterowanie i wyżywienie. W tym roku po raz pierwszy wydarzeniom festiwalowym towarzyszyła wystawa niepełnosprawnego artysty, Stanisława Kmiecika, który maluje ustami i nogami.
 

Wzrost umiejętności wokalnych i aktorskich uczestników.  Ograniczenie wykluczenia, wzrost samooceny osób niepełnosprawnych, integracja ze zdrowymi rówieśnikami. Nabycie umiejętności wspólnego twórczego działania, radość ze spotkania znanych artystów oraz możliwość skorzystania z ich rad. Rezultaty zadania są trwałe i widoczne po każdym festiwalu. Wydarzenie odbywa się przecież od dziesięciu lat i wpisało się na stałe w kalendarz ogólnopolskich imprez artystycznych skierowanych do osób niepelnosprawnych i ich zdrowych rówieśników. Na szczególną uwagę zasługuje też zmiana postaw osób zdrowych wobec osób niepełnosprawnych. Doświadczenia organizatorów wykazują, że osoby przychodzące tylko po to, by zobaczyć gwiazdy polskiej sceny teatralnej i muzycznej, którzy są jurorami oraz posłuchać koncertu zaproszonego artysty, słuchając równocześnie występów osób niepełnosprawnych wychodzą zachwyceni ich poziomem muzycznym. W ten sposób spełnia się przesłanie festiwalu, które brzmi "żeby widok człowieka niepełnosprawnego nie dziwił, ale wywoływał podziw".

Festiwal odbywa się od dziesięciu lat. Z każdym rokiem przybywa publiczności, która podziwia występy osób niepełnosprawnych. Pierwsze edycje odbywały się w Oratorium św. Kingi, które mogło pomieścić na widowni 400 osób. Obecnie uczestnicy występują na dużej scenie w Hali Widowiskowo - Sportowej. Jest więc niemal pewne, że ta tendencja wzrostowa utrzyma się nadal. Tym bardziej, że widoczne jest coraz to większe zainteresowanie mediów, które promują to wydarzenie. Dzięki temu przybywa zgłoszeń od uczestników, a co za tym idzie wzrasta poziom artystyczny. Coraz większą popularność zyskuje kategoria "kabaret". Bochnia jest  kojarzona i identyfikowana z tym festiwalem. I nic w tym dziwnego, ponieważ przez te wszystkie lata w festiwalu wzięło udział ponad tysiąc uczestników z różnych zakątków Polski.

Festiwal Piosenki 'Integracja malowana dźwiękiem" będzie kontynuowany. Już rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji, która odbędzie się w maju 2018 roku. Rozmiar tego wydarzenia będzie jeszcze większy. Przyjmowane zgłoszeń - jak co roku - w formie nagrań wideo rozpocznie się 2 stycznia. Organizatorzy już dziś zapraszają do udziału w tym integracyjnym, artystycznym wydarzeniu.

Festiwal odbywał się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser - Dudy, która uczestniczyła w Gali Laureatów.
Wyróżnienie w kategorii "Integracyjny duet muzyczny" Jarosław Trepto z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Owińskach i Agnieszka Krząstek z Wrocławia.
Przesłuchania konkursowe. W tle jurorzy 10. Festiwalu Piosenki 'Integracja malowana dźwiękiem"
Drugi dzień warsztatów - próba z muzykami zespołu akompaniującego - Adam Jarzmik Band. Prowadzenie: Janusz "Yanina" Iwański
Warsztaty kabaretowe prowadzone przez Maurycego Polaskiego.
Warsztaty wokalne prowadzone przez Magdalenę Kumorek.
Stanisław Kmiecik prezentuje technikę malowania nogami.
Zdobywcy Grand Prix - Józef Mielnicki z Grodkowa i Wiktoria Wójcik z Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim
Uczestnicy kategorii "kabaret"
Koncert zespołu T Love zakończył 10. Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem"

Komentarze (0)